Staranje je naravni proces, ki ga žal ne moremo preprečiti, lahko pa ga ublažimo. Pričakovana življenjska doba se iz leta v leto podaljšuje. K temu so pripomogle sodobna znanost, medicina in farmacija. Staranju se žal ne moremo izogniti, želimo pa si čimdlje ohraniti zdravje in dobro počutje. Vso človekovo počutje je odvisno od zdravja. Pri starejših osnovne življenjske funkcije potekajo počasneje, imunski sistem ni več tako odziven. S staranjem prihaja do kopičenja oksidativnih poškodb v celicah in številnih sprememb v delovanju organizma. Treba je piti dovolj tekočine, da preprečimo dehidracijo, saj se občutek za žejo zmanjša. Vnos zadostne količine tekočine pripomore tudi k povečani elastičnosti kože in zmanjša nastanek gub.
Prve znake staranja najprej opazimo na koži, laseh in na zobeh. To nam sicer pokvari mladostni videz, kar pa ni najhujše. Staranje prizadene tudi vse druge organe v telesu, najbolj srce in ožilje.
Še najpomembnejša je skrb za naše srce in ožilje, ki sta merilo za našo vitalnost. Zaradi neuravnotežene prehrane ljudje zelo pogosto bolehajo za srčno-žilnimi boleznimi, kot so ateroskleroza, povišan krvni tlak in holesterol. Vse to opeša srce in lahko vodi do srčne ali možganske kapi. Holesterol nastaja tudi v organizmu, potrebujemo ga za tvorbo različnih hormonov, mnoge težave pa nastopijo pri pretiranem vnosu v organizem (živalske maščobe, jajca,...). Pri blago povišanem holesterolu je zato priporočljivo jemanje pripravkov iz rastlinskih sterolov za zmanjšanje absorpcije holesterola.
Velikokrat ljudem čas ne dopušča, da bi se držali vseh priporočil o zdravem načinu življenja, ki pomeni zdravo prehranjevanje in veliko gibanja. Zato imamo na izbiro kar nekaj prehranskih dopolnil (koencim Q10, E-vitamin, nenasičene maščobne kisline), s katerimi lahko zaustavljamo napredovanje aterosklerotičnih sprememb na žilnih stenah. Pomembno je, da začnemo preventivno skrbeti za svoje žile čimprej, preden se nam zgodi kaj usodnega.
Zaradi upadanja spolnih hormonov se zlasti pri ženskah v zrelih letih pojavijo težave, kot so: nespečnost, razdražljivost, nočno potenje, glavoboli. Za odpravo takih znakov si lahko pomagamo z zeliščnimi prehranskimi dopolnili, ki jih navadno brez stranskih učinkov ublažijo, saj na naraven način nadomestijo izpadle hormone.Za ženske v klimakteriju priporočamo uživanje vitaminov B-kompleksa za izboljšanje koncentracije, zmanjšanje razdražljivosti in utrujenosti, vitamin E kot antioksidant ter indijski beluš - shatavari.Tudi moški si ob opažanju sprememb pri uriniranju lahko uspešno pomagajo sami. Moškim v zrelih letih priporočamo pripravke z rdečim ginsengom, bučnimi semeni, lanom in likopenom.
Najpogostejši problem, ki ga ima skoraj vsak aktiven človek v zrelih letih, so bolečine v mišicah in sklepih, pogosto zaradi obrabe sklepov in pomanjkanja sklepne tekočine. Težave navadno ne minejo same po sebi, zato priporočamo različna zeliščna mazila in gele, ki jih vtremo na boleče dele; omilijo nam bolečino, ki pa se spet rada pojavi. Na voljo imamo tudi pripravke, ki so v obliki kapsul in praškov ter nam uspešno pomagajo, saj nam obnavljajo hrustanec in vračajo gibljivost sklepa, v primeru začetnega vnetnega procesa pa le tega zaustavijo in ga lahko pozdravijo.
Za močne kosti je že v mladosti pomembno uživanje ustrezne količine kalcija in vitamina D. Naravni vir kalcija so mlečni izdelki in zelenjava (špinača, brokoli, zelje). Če je vnos teh hranil zmanjšan, se kalcij izplavlja iz kosti. Gostota kostne mase je zmanjšana, prihaja do pogostih zlomov kolka in vretenc. Za preprečevanje osteoporoze je v tem primeru priporočljivo dodajanje pripravkov s kalcijem in vitaminom D3.
Ovirane gibalne sposobnosti se lahko poslabšajo zaradi pridruženih še drugih obolenj. Starostnikom vedno priporočamo, naj čimdlje ohranijo navade, kot so hoja, zdrava prehrana in skrb za osebno higieno. .
Inkontinenca (uhajanje urina) je tudi pogost problem starostnikov. Za njih je to lahko edini vzrok, da prenehajo z gibanjem ter pričnejo piti veliko tekočine, s tem pa organizmu naredijo veliko škode.
Starost je torej dejavnik tveganja za številne bolezni, na kar žal ne moremo vplivati. Lahko pa vplivamo na primerno telesno težo, zdravo in uravnoteženo prehrano, telesno aktivnost, dobro spanje in zdrav življenjski slog.