Prehranska dopolnila so pomemben del življenja športnikov. Priporočamo jih zaradi dejstva, da prehranska dopolnila vsebujejo prilagojene koncentracije hranil, ki jih športnikovo telo porabi za obnovo mišičnih celic, nadomeščanje porabljene energije ter nadomeščanje vitaminov, mineralov in mikroelementov.
Pri športnikih zaradi fizičnih naporov pride do povečanih potreb po nekaterih vitaminih in mineralih, saj z vsakodnevno prehrano ne vnesejo ustrezne količino le-teh. Potreba po vodotopnih vitaminih (vitamin C ter vitamini B-kompleksa) je še posebej velika, saj se vodotopni vitamini pri športnikih v visokih količinah izločajo s sečem. Potreba po vitaminih, topnih v maščobah (A, D, E, K), je manjša, saj se le ti skladiščijo v jetrih v večjih zalogah. Povečane pa so tudi potrebe po mineralih, in sicer makroelementih – kalciju, magneziju, natriju, kaliju, kloru in fosforju in mikroelementih – železu, cinku, kromu, jodu, bakru, manganu, fluoru, selenu, molibdenu in kobaltu.
Športnikova prehrana mora organizem ustrezno okrepčati in podpreti, hkrati pa ga ne sme preveč obremeniti.
Nasveti za ustrezno športno prehrano:
- Dnevno je potrebno zaužiti čimveč manjših obrokov (5-6 manjših obrokov dnevno). Na ta način obremenimo presnovo in telo ne kopiči odvečnih maščob
- Popiti je potrebno veliko tekočine: vode ali nesladkanih čajev (vsaj 3-6 l dnevno). Med vadbo s potenjem športnik izgublja veliko tekočine, ki jo je potrebno nadomestiti.
- Tekom dneva naj se znižuje količina zaužitih ogljikovih hidratov in povečuje količina beljakovin.
- Izogibati se je potrebno t.i. praznim kalorijam – sladkarije, hitra hrana, alkohol, …