V času pred in med nosečnostjo je pomembno uživanje kvalitetne, uravnotežene in raznovrstne hrane. Prehrana v nosečnosti je pomembna tako za mater kot za plod. Zmotno je dejstvo, da naj bi nosečnica jedla za dva – raziskave kažejo, da naj bi dnevni obrok povečala le za 300 kcal do drugega trimesečja. Pretirano naraščanje telesne teže v času nosečnosti ima lahko tudi negativne posledice: bolečine v križu in nogah, otekanje nog itd. Priporočamo beljakovinsko bogata živila – ekološko meso, nekatere vrste rib, semena in oreški, avokado, jajca iz proste reje ter ekološke mlečne izdelke (sirotka, kefir, jogurt).
V času nosečnosti se poveča potreba po nekaterih vitaminih in mineralih. Nosečnice potrebujejo do 40% večji vnos vitamina A, ki je pomemben za razvoj srčno-žilnega sistema pri plodu. V veliki meri se poveča tudi potreba po vitaminih B-kompleksa – vitaminu B6 (kar 60% povečanje potreb), vitaminih B1 in B2 (20% povečanje potreb), vitaminu B12 ter folni kislini (potrebe se povečajo kar za 50%). Poveča se tudi potreba po vitaminu C in vitaminu D. V skupini mineralov se poveča potreba po kalciju, železu in jodu. V nosečnosti je pomemben tudi zadosten vnos nenasičenih omega-3 maščobnih kislin, ki vsebujejo DHK in EPK. S tem se zmanjša možnost prezgodnjega poroda, nosečniške hipertenzije ter poporodne depresije. Priporočajo uživanje vsaj 200 mg DHK dnevno.
Zmerna telesna aktivnost v času nosečnosti je priporočljiva. S tem lahko preprečimo nekatere težave, npr. bolečine v križu, slabosti, edemi, zaprtje in oslabljen imunski sistem. Telesna dejavnost v času nosečnosti pripomore k ohranitvi dobre kondicije, zdravemu srcu in ožilju, ohranjanju pravilne telesne drže, preprečevanju bolečin v sklepih in hrbtenici, pozitiven vpliv na razpoloženje, krepitev mišičja itd. Dandanes so na voljo številne vodene vadbe, prirejene nosečnicam, v kolikor pa niste ljubitelji dvoranskih vadb, priporočamo vsakodnevne sprehode. Priporočljivi so še tek, kolesarjenje in plavanje. Raziskave kažejo, da so otroci mater, ki so bile telesno aktivne v sredini in v pozni nosečnosti, so bili ob rojstvu lažji in z manj telesne maščobe.