Pri skrbi za zdravje moških se osredotočamo na specifična področja: zdravje reproduktivnega sistema, čustvenega ravnovesja ter funkcijo srca.
Zdravje reproduktivnega sistema je pomembno zaradi ohranjanja optimalne plodnosti in spolnega življenja. Vzroki težav moškega reproduktivnega sistema so v nizkem številu spermijev v semenski tekočini, premajhni gibljivosti spermijev in v njihovi nepravilni obliki, erektilni disfunkciji ter raznih obstrukcijah.
Nasveti za izboljšanje moške plodnosti:
Obstajata dve osnovni strategiji, s pomočjo katerih moški lahko optimizirajo plodnost. Odpraviti je treba fiziološke težave (npr. obstrukcije) ter nato nahraniti reproduktivno tkivo. Približno 90 dni je potrebnih za razvoj semenčice, zato priporočamo preventivno uporabo prehranskih dopolnil vsaj tri mesece pred načrtovano zanositvijo. Če menite, da imate obstruktivne težave (zaprtje, zastajanje urina, erektilno disfunkcijo), je ustrezno ajurvedsko zelišče trifala. Nato posežite po zelišču ašvagandi, ki izboljšuje erektilno funkcijo, poveča število semenčic ter hitrost njihovega gibanja. Poleg tega skušajte upoštevati naslednje nasvete:
- Izogibajte se pitju alkohola, saj zmanjšuje absorpcijo cinka v telo. Cink je odgovoren za produkcijo semenske tekočine. Alkohol torej zmanjša število semenčic ter njihovo gibljivost.
- Izogibajte se kofeinu. Kofein vpliva na znižanje števila spermijev ter njihovo gibljivost. Kofein najdemo v kavi, črnem čaju, čokoladi ter nekaterih zdravilih.
- Izogibajte se kajenju, saj zmanjšuje število spermijev, njihovo gibljivost, življenjsko dobo ter spolni nagon.
- V vsakodnevni prehrani zmanjšajte količino maščob – še posebno se izogibajte hidrogeniranim oljem ter ocvrti hrani.
- Skujšate zmanjšati prekomerno telesno težo, saj je debelost povezana z nizkim številom spermijev.
- Onesnaževalci iz okolja lahko vplivajo na produkcijo spolnih hormonov (DDT, PCP, dioksini), mehčalci itd. Najboljši nasvet je, da uživate ekološko pridelano hrano ter se izogibate hrani, pakirani v plastično embalažo.
- Težke kovine, kot npr. svinec, kadmij in arzen lahko vplivajo na število semenčic, zato se jim izogibajte (uživajte ekološko pridelano hrano, prepričajte se o sestavinah hrane itd.)
- Sedeč način življenja (npr. službe, pretežno za računalnikom) je izjemno škodljiv za kvaliteto semenske tekočine. V svoj vsakdan zato vključite telesno aktivnost.
- Vročina slabo vpliva na kvaliteto semenske tekočine, zato se ogibajte nošenju pretirano oprijetih kavbojk ter pogostim obiskom savn.
- Stres ima izjemno slab vpliv na zdravje moške plodnosti (ima negativen vpliv na produkcijo spolnih hormonov) in zdravje nasploh.
- Droge izjemno slabo vplivajo na produkcijo semenske tekočine.
- Hrana, ki jo priporočamo moškim za izboljšanje plodnosti, so mandlji, orehi, bučna semena, ghee prečiščeno maslo, žafran, datlji, fige, borovnice, šparglji in artičoke.
- Ašvaganda je tradicionalno ajurvedsko zelišče, ki povečuje gibljivost spermijev, volumen in kvaliteto semenske tekočine.
- Rdeči ginseng priporočamo moškim, ki imajo težave z nizkim številom spermijev ter erektilno disfunkcijo.
Zdravje prostate:
Benigna hipertrofija prostate je najpogostejše obolenje na prostati. Pri tem obolenju se poveča žleza prostate, ki obdaja sečnico. Bolezen najpogosteje nastopi pri moških v starosti nad 50 let ter je verjetno povezana s hormonskim neravnovesjem, povezanim s staranjem. Pojavnost bolezni je najpogostejša v Zahodni Evropi in ZDA. Pogosteje obolevajo črnci. Pogostnost bolezni narašča s staranjem. Po 80. letu ima 75% moških benigno hipertrofijo prostate. Zaradi nastajajočih vozličev je najpogostejši znak te bolezni moten curek urina ter zastajanje urina. Z napredovanjem bolezni mehur postane napihnjen in lahko pride do nastanka hidronefroze. Hidronefroza je pojav, kjer se zamaši odtok seča iz ledvic ter posledično ledvica zaradi zastajanja urina. Vendar do hidronefroze pride sorazmerno redko.
Simptomi benigne hiperplazije prostate so torej težave s pričetkom uriniranja, oslabljen urinarni sistem, slabši in prekinjen curek urina, uhajanje urina ter nočno uriniranje.
Z leti se koncentracija testosterona pri moških znižuje. Testosteron ima glavno vlogo pri nastanku benigne hiperplazije prostate. Testosteron se pretvori v 5-alfa-dihidrotestosteron s pomočjo encima 5-alfa-reduktaze. 5-alfa-dihidrotestosteron je glavni krivec za nastanek benigne hiperplazije prostate. Z zniževanjem koncentracije testosterona se povečujejo koncentracije estrogena. Estrogen, skupaj s še nekaterimi škodljivimi dejavniki iz okolja (t.i. ksenoestrogeni) povzročajo povečanje notranjega dela prostate. Vzrok povečanja prostate je lahko tudi kovina kadmij.
- Pri težavah z benigno hiperpalzijo prostate priporočamo uživanje konopljinega olja (Hemp seed oil), dieto brez živalskih produktov ter uživanje ajurveskih zelišč gokšure in šatavarija.
Moška čustva
Ajurveda verjame, da je um eden temeljnih dejavnikov, od katerih je odvisna kvaliteta našega življenja (poleg uma sta pomembna dejavnika tudi telo in duh). Neravnovesje znotraj kateregakoli od teh dejavnikov lahko vodi v bolezen. Moški se pogosto srečujejo s težavo pretirane energičnosti in vročice. Zato jim priporočamo izdelke, ki regulirajo dosho tipa pitta, torej hladilna in pomirjevalna zelišča. Učinkovit je tudi sok aloe vere.
Moški in zdravje srca
Pogostnost srčnih obolenj je pri moških večja kot pri ženskah. Ajurveda verjame, da je srce center vsega – telesa, duha in uma. Srce je povezano z umom in uravnava čustva, ljubezen, strast, misli ter strahove. Srčna mišica potrebuje ustrezna hranila, kisik, telesno aktivnost, sprostitev ter čustveno ravnovesje za popolno delovanje. Če ste napeti, vaše telo potrebuje več kisika, srce pa je bolj obremenjeno. Jeza in stres sta prva na seznamu, ki vplivata na zdravje srca. Srčno-žilna obolenja povzročajo več kot 1 milijon smrti letno v ZDA. To je več kot število smrti povzročenih zaradi raka, prometnih nesreč ter AIDS-a skupaj!
Skrb za zdravo srce vključuje:
- ustrezna, zdrava prehrana
- pravilno dihanje
- redna relaksacija
- telesna aktivnost
- pitje ustrezne količine vode
- biti ljubljeni in ljubiti
Ajurvedska priporočila za zdravje srca:
- Imunski tonik Chywanaprash vsebuje sadež amle in je izredno priporočljiv za zdravje srca
- Ašvaganda je izjemno ajurvedsko zelišče, ki sprosti napetost in pomirja, hkrati pa ojača delovanje srca
- Hrana, ki jo uživajte, naj bo v večini nepredelana; izogibajte se hrani slabe kvalitete ter hidrogeniranim oljem
- Uživajte hrano, ki pripomore k zdravju srca: česen, kurkumo, ingver in žafran. Vključujte veliko polnozrnatih jedi, ter jedi, bogate z esencialnimi maščobnimi kislinami, npr. konopljino olje.
- Živite aktivno. Redno telovadite, da zagotovite ustrezen dotok kisika srcu. Poleg tega se tudi sproščajte – izvajate jogo ter sproščujoče dihalne tehnike in meditacijo.